wady i zalety mopsa

Mops – wady i zalety posiadania mopsika

Ze dwa lata temu, gdy posiadanie mopsa było jeszcze tylko naszym marzeniem, przejeżdżaliśmy samochodem po osiedlowej uliczce, a chodnikiem szedł facet z mopsem. Zatrzymaliśmy się piszcząc w zachwycie nad jego urokiem (psa, nie chłopa), uchyliliśmy szybę i pytamy więc, jak to jest z tymi mopsami. „A dajcie spokój, chrapie to, pierdzi, ale no, co zrobić, kocha się go.”. Czy zgodziłabym się z tym panem po półtora roku życia w domu z mopsem. Jakie są z naszej perspektywy wady i zalety mopsa?

 

Aż ciężko się pisze ten wpis, bo musicie wiedzieć, że właściciele mopsów, a przynajmniej ich większość jest jak sekta. Nie rozważa się, jakie są wady i zalety mopsa. Bo mopsy się po prostu uwielbia. Żadna inna grupa wielbicieli swoich psów nie jest aż tak zrzeszona, jak mopsiarze. Tak, mamy nawet specjalną nazwę na funów tej rasy. Są też grupy adopcyjne zarezerwowane dla mopsików, liczne funpage`e, influencerskie profile na Instagramie, których bohaterami są mopsy, mopsie Wigilie, mopsie zloty, takie w formie spacerów, ale też wyjazdowe, w formie konferencji. To jest po prostu kosmos. I ja się w to wkręciłam na maksa. Bo mopsy skradną każde serce. Prędzej czy później.

 

Wady i zalety mopsa

 

Ciężko pisać o ich wadach, bo po czasie człowiek kocha te mankamenty jeszcze bardziej niż zalety. Ale dla potrzeb tego wpisu, spróbuję się cofnąć w czasie o jakiś rok-półtora, gdy jeszcze dosyć trzeźwym umysłem patrzyliśmy na naszą Dodę, bo właśnie tak się nazywa nasza mopsinka. Oto, mój subiektywny opis tego, jakie są wady i zalety mopsa.

 

wady i zalety mopsa

 

Zalety mopsa

 

Mopsy są zabawne

 

Mops to wesoły i energiczny piesek z bardzo zatroskaną minką. Co już powoduje uśmiech na jego widok, bo mops nawet największe głupotki wieku szczenięcego robi z powagą starego lorda. W jednej chwili siedzi i myśli z wyrazem pyszczka tak poważnym, jakby rozważał losy świata, a za chwilę łapie zryw, biega wkoło z prędkością światła przybierając kształt pocisku. Na tym nie koniec ich śmieszności samej w sobie, niezależnej od indywidualnego charakteru.

 

Mopsy nie siedzą jak zwyczajne psy, tylko siedzą na pupach, z tylnymi łapami między przednimi, prędzej w pozie swojej przypominając niemowlaka niż zwierzę. Drzemki odbywają często leżąc na boku ze złączonymi łapkami przednimi, równolegle do złączonych tylnych. I wyglądają wtedy jak małe prosiaczki. W ich wyglądzie zabawny jest też zawinięty ogonek, który my mopsiarze nazywamy precelkiem. Jakże ten precelek śmiesznie merda, w zadowoleniu. A gdy mopsik czuje się smutny lub niepewny, precelek się prostuje i nie ma wtedy członka rodziny, który by mopsowi nie współczuł. To jest jak barometr emocji.

 

Mopsy cały czas mają mięciutką sierść

 

Większość psów, które mają sierść, a nie włosy, jak yorki, maltańczyki czy shih tzu, już w okresie szczenięcym nabiera grubej, szorstkiej sierści. Nie mops. On całe życie jest miękki jak króliczek miniaturowy. Ma troszkę twardsze włosie na grzbiecie i ogonku, ale i tak, jest ono puszyste i miłe w dotyku. Głaskanie mopsa jest więc uzależniające. Zwłaszcza, że pod tą miękką sierścią kryje się śmiesznie ulane ciałko, bo mopsy są tłuściutkie, jak bobasy i choć sylwetką przypominają buldogi francuskie, to ich ciałko nie jest tak zbite i umięśnione.

 

Mopsy ładnie pachną

 

Nie, nie mam nie po kolei w głowie. I tak, znam zapach psa. Mops, to pies, który nie pachnie psem. No chyba, że od roku właściciel zapomniał o kąpaniu go. Ale zadbany mops, psem pachnie tylko wilgotny, tuż po kąpieli czy po deszczu. Na co dzień, zapach jego sierści niektórym przypomina zapach siana, innym suszonych grzybów. Ale każdemu kojarzy się przyjemnie. No a łapki. Mmm, łapki pachną jak bochenki chleba. No nie do uwierzenia, ale serio tak jest.

 

Mopsy wyczuwają nastrój właściciela i dostosowują się do niego

 

Nudzić się jak mops. Cóż to powiedzenie, to tylko połowa prawdy. Gdy właściciel leniuchuje na kanapie, mops będzie leżał godzinami, a gdy właściciel zapomni o spacerze, mops nawet mu o nim nie przypomni, tylko ograniczy ruchy, żeby nie popuścić. Ale mops z pewnością nie jest nudziarzem.

 

Mamy w rodzinie maltańczyka Jimmiego, którego nasza Doda jest w stanie autentycznie zajeździć fizycznie, że ten patrzy błagalnie jakby chciał powiedzieć „zabierzcie mnie od tej wariatki bo mnie zamęczy”. Co więcej, z osiedlowym jack russel terrierem, czyli pieskiem rasy „Reksia”, będącej chyba najszybszą i najbardziej rozlataną rasą mniejszych psów, Doda biega jak równy z równym. Po lesie jest wstanie z nami zrobić do 9 km. I to my robimy 9, a ona slalomem i z wlatywaniem do lasu, robi pewnie z 18. A i tak nie należy do mopsów wyczynowców. Poznaliśmy zimą mopsa, który między zaspami śniegu przeszedł w te i z powrotem całą Dolinę Chochołowską. Możnaby więc rzec, że mops to pies i do tańca i do różańca.

 

wady i zalety mopsa

 

Mopsy to urodzeni podróżnicy

 

Spakuj tylko walizki, a mops już będzie na nich siedział z miną pyszczka zaciekawioną, jakby chciał zapytać, gdzie jedziemy. Cudownie znosi podróże, wystarczy, że w aucie jest klimatyzacja. A odnajdzie się wszędzie. Zimą w zaspach śniegu i turlając się brzuszkiem po lodzie. Latem pod namiotami, a nawet w trakcie kilkudniowego rejsu po jeziorach Mazurskich. Naszej Dodzi nie sprawdziliśmy jeszcze tylko w ciepłych krajach, bo epidemia nas zblokowała. Ale myślę, że będzie świetną turystką zagraniczną. Internet jest pełen mopsów podróżników. To pieski, które lubią iść krok w krok za właścicielem, nie ważne w jakich warunkach i w jak dalekiej podróży.

 

Mopsy są przytulaśne

 

Mops uwielbia być  przytulany i czuć kontakt ze swoim człowiekiem. Będzie się pchał na kolana podczas picia porannej kawy. W trakcie drzemki położy Ci się na brzuchu, a jeszcze chętniej na głowie. Gdy gotujesz, chociaż pyszczkiem przytuli się do stopy. A twoją nieobecność najlepiej zniesie polegując na twoich kapciach, nie zdziw się więc, jeśli będą ciepłe, niczym zdjęte z kaloryfera, za każdym razem, gdy powrócisz do domu. Są pewnie ludzie, dla których byłoby to denerwujące. Jeśli więc nie lubisz czułości, nie kupuj mopsa. W innym wypadku, mops jest ideałem, bo to chodząca miłość, jak to mówi moja córka.

 

Mopsy to żywe środki antydepresyjne i rozweselające

 

To jest niejako efekt uboczny tych poprzednich cech. Mops samym wyglądem poprawia humor, swoją czułością rozjaśnia najbardziej pochmurny dzień, a spokojną i znudzoną miną łagodzi nerwy. W naszym domu jest dużo większy chillout, od kiedy mamy Dodzię.

 

Mops to idealny pies dla rodziny z dzieckiem

 

Po pierwsze mops swoją wielkością jest idealny dla dziecka. Nie jest tak malutki, żeby dziecko mogło zrobić mu niechcący krzywdę, ale też nie na tyle duży, żeby być w stanie np. dziecko przewrócić. Do tego jest psem o tak łagodnym usposobieniu, i tak rodzinnym, że z natury kocha dzieci. Nawet gdy braliśmy Dodę z hodowli, a w międzyczasie interesowali się nią jeszcze inni potencjalni właściciele, to naszym plusem w oczach hodowcy było właśnie posiadanie dziecka. Bo mops z dzieckiem to takie power couple.

 

Nie mówiąc o plusach w wychowywaniu dziecka z mopsem. Doda jest chodzącą lalką, która chodzi ubrana w korale i ma malowane paznokcie (nieśmierdzącym lakierem dla dzieci, że tak uprzedzę walczących o prawa zwierząt), i o dziwo nie protestuje. Jest też nianią, która swoim spaniem z Blanką w łóżku odsunęła lęk przed ciemnością i wieczorną ciszą. Sama w to nie mogę uwierzyć, ale nawet gdy Blanka ma gorączkę, to Doda nie odstępuje jej na krok, nawet nie próbuje usnąć, tylko ogrzewa jak termoforek i cały czas bacznie się jej przygląda.

 

wady i zalety mopsa

 

Wady mopsa

 

Mops linieje cały rok

 

Wszystkie psy tracą sierść cały rok, ale mopsy tracą jej sporo więcej. Tego nie da się ukryć. Ale z drugiej strony, gdy w naszej rodzinie był biały buldog angielski Power, czarne rajstopy również nigdy nie pozostawały bez śladu sierści. Z kolei beżowa buldożka francuska naszych znajomych okresowo traci tyle samo sierści, co nasza Dodka. Na plus mopsów jest tylko fakt, że ich miękka sierść łatwiej się usuwa i nie wbija się tak w meble czy ubrania, jak mini „igiełki” u innych ras.

 

Mopsy chrapią i pierdzą

 

No to fakt. Pytanie tylko na ile kto jest wrażliwy. Jeśli chodzi o rzeczone gazy, to nie są na pewno gorsze niż u innych psów molosowatych (czyli wszystkich krótkopyszczków). A te chrapanie. Cóż. Mam chrapiącego męża, i to rzeczywiście jest męczące. Ale Doda chrapie miarowo i cicho. To jest wręcz jak uspokajający rytm. Jeśli więc uwielbiasz totalną ciszę, to nie kupuj mopsa. W pozostałych przypadkach, można pokochać tą wadę mopsa. Zawsze jest na kogo zwalić zepsute powietrze. 😀

 

Mopsy źle znoszą upały

 

Niestety, to nie są psy, które w każdą pogodę można zabierać na długie spacery. W upalne letnie dni, długi spacer zostawiamy na wieczór, a i wtedy zabieramy ze sobą sporo wody. To wynik krótkiej kufy mopsów. Dlatego czasem lepiej zostawić mopsika w klimatyzowanym pokoju niż brać ze sobą na wycieczkę. Ale już np. na nadmorskiej plaży, w delikatnym wietrze i z zapewnionym cieniem mops będzie czuł się bardzo szczęśliwy.

 

Mopsy są pazerne

 

Jeśli myślisz, że znasz pazerność psów, a nie znasz żadnego mopsa, to uwierz mi, nie wiesz nic. Nasz kochany wspomniany już buldog Powerek potrafił siedzieć przed lodówką i szczekać, domagając się parówek. To jednak było nic. Doda zamiast domagać się bezczelnie, leży omdlona przy misce, mimo, że dostała poranny posiłek, a do wieczornego zostało jeszcze 6 godzin. Ona się trzęsie z ekscytacji gdy tylko przechodzimy koło komódki z jej karmą. A naszykowane jedzenie połyka w nanosekundach.

 

Zrobi wszystko za smaczka. Co ma też dobre strony, bo z pazernosci mopsy błyskawicznie się uczą i są mega posłuszne. Momentalnie przestają robić siku w domu w okresie szczenięcym, jeśli tylko zorientują się, że za załatwienie potrzeb na dworze dostaną nagrodę żywieniową. Łatwo je utuczyć, bo jedzenie bądź też niejedzenie, wywołuje u nich tyle skrajnych emocji, że można się dać zmanipulować takiej kluseczce.

 

wady i zalety mopsa

 

wady i zalety mopsa

 

Jakby na to nie patrzeć, rozważając wady i zalety mopsa, tych drugich jest zdecydowanie więcej. Ideał nie istnieje, ale mopsy są do niego bardzo zbliżone.

 

Na leśniej sesji, nasza bohaterka wpisu miała tylko 6 miesiecy. A poniżej, kilka zdjęć z życia już dorosłej mopsi.

 

doda1

 

doda2

 

pasek-do-teksty

 

Super, jeśli polubisz bloga na Facebooku, czy udostępnisz post swoim znajomym. Każdy wyraz uznania jest dla mnie niezwykle istotny!

 

 


O autorze -  • Misia

    Moje dzieci marzą o psie. Może mopsik…

Wszystkie zdjęcia i treści na blogu są moją własnością. Nie wyrażam zgody na ich kopiowanie bez mojej wiedzy. Copyright © 2017 Chichotkitrzpiotki.pl