jak oczyścić muszelki

Pamiątki z Chorwacji – jak oczyścić muszelki, gdy wszystkie sposoby zawodzą?

Ależ byłam podekscytowana ilością przywiezionych z Chorwacji muszelek. Dopóki ich nie powąchałam… Wyłowione, albo zebrane na plaży pachniały morzem. Gdy już dojechały do Polski i całkiem wyschły, przypominały zapach… Zepsutej ryby!

 

Muszle to doskonała pamiątka, którą można sobie przywieźć z Chorwacji. Wystarczy podstawowy zestaw do snorkelingu, by wyłowić ich sporo. Ba nawet nie trzeba ruszać się z kocyka, bo malutkie muszelki, które przykleiłam na sznurku jutowym w moim wazoniku  z muszlami, znalazłam na plaży. I to w ruchliwej, pełnej turystów Makarskiej. Wyobrażam sobie, jakie cuda można znaleźć na dzikich plażach.

 

Tylko, że te piękne muszle mają też swoją cuchnącą stronę. Okropieństwo mówię Wam. Już zaczynałam szukać po internetach szklanej szkatułki, w której mogłabym sprytnie zamknąć ich piękno razem ze smrodem, gdy wpadłam na wpisy o tym, jak domyć muszelki by nie śmierdziały.

 

jak oczyścić muszelki

 

jak oczyścić muszelki

 

I w ten sposób popadłam w obsesję ich czyszczenia. Zawzięłam się na nie, bo te sposoby z sieci, nie pomagały, a mi zaczynało coraz bardziej zależeć, by muszelki zdobiły nasze mieszkanie. Próbowałam namaczania i szorowania szczoteczką z płynem do naczyń. Próbowałam moczenia przez całą dobę w Domestosie. To dobre sposoby i nie należy ich pomijać. Pomagało, ale nie do końca. Muszelki nadal lekko zajeżdżały, za każdym razem, gdy w pełni wysychały.

 

Jak oczyścić muszelki? Najlepszy sposób, by pozbyć się brzydkiego zapachu muszli.

 

Aż wpadłam na pewien pomysł. Chorwacja słynie z lawendy. Lawenda bardzo silnie pachnie. A ja kupiłam podczas wakacji olejek lawendowy ze sprejem. Spsikałam bardzo dokładnie wszystkie muszelki. Tak, że aż jak się koło nich przechodziło, to bolała głowa. 😀 Po kilku dniach, intensywność zapachu się ulotniła, została delikatna przyjemna lawendowa nuta. Jeśli nie macie olejku z psikaczem, możecie dodać kilka kropelek olejku do spryskiwacza (takiego do roślin, czy do prasowania). Im większe stężenie, tym lepiej. Pomoże. Gwarantuję! :)

 

jak oczyścić muszelki

 

jak oczyścić muszelki

 

pasek-do-teksty

 

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, zajrzyj po więcej do naszej zakładki PODRÓŻE

 

 

Dwoje dzieci i gderliwa baba – Chorwacja autem dla wymagających


O autorze - • Justyna Aneta Rutkowska

  Oj kto by pomyślał, że taki będą miec nieprzyjemny zapach :/
  Oby było już tylko lepiej! Pozdrawiam Justyna z Sukienkiinietylko

 • naszebabelkowo.blogspot.com

  A wyobraź sobie, że mi nigdy nie udało się znaleźć w Chorwacji żadnej muszelki…Ani w Makarskiej, ani gdziekolwiek indziej 😉 Za to jeżowce łowiliśmy – zawsze coś :)

  • vivcia

   najlepiej szukać ich na plaży na której są małe kamyszki przy brzegu a dalej większe tam pod małymi kamyszkami można znaleść małe jak i duże muszelki

 • kobiecy nieporadnik

  U nas muszelki zawsze zostają zakopane w piasku – tworzą ozdobę do budowli z piasku 😀

Wszystkie zdjęcia i treści na blogu są moją własnością. Nie wyrażam zgody na ich kopiowanie bez mojej wiedzy. Copyright © 2017 Chichotkitrzpiotki.pl