Szymon Radzimierski książka "Etiopia"

No weź, pokaż temu dziecku trochę świata!

Ja swojemu też pokażę. A przy tym nie ruszymy się na krok z domu. Rozbudzimy wyobraźnię, ciekawość świata, zdobędziemy całe mnóstwo wiedzy, otworzymy mały umysł na to co zupełnie inne od jego codzienności, ale cały czas będziemy spokojnie siedzieć na kanapie, pod kocykiem. Chociaż kto wie, może kiedyś zrealizujemy fantazje o dalekich, egzotycznych podróżach.

 

Blanka ma 3 i pół roku. Jeszcze nigdy nie była poza granicami naszego kraju. No może poza krótką wizytą na Słowacji, w trakcie corocznego pobytu na nartach w polskich Tatrach. Wtedy nawet nie zauważyła, że Słowacy tak śmiesznie, jak na nasze polskie kryteria, mówią. Bo sama jeszcze mówić nie umiała. Dwa razy do roku eksplorujemy z małą nasz piękny kraj. Na dalekie podróże, może przyjdzie jeszcze czas. Na razie rozbudzamy jej ciekawość świata w inny sposób. A może nawet nie my ją rozbudzamy, tylko Blanka w jakiś naturalny sposób jest… ciekawska. Jak każde dziecko!

 

Szymon Radzimierski książka "Etiopia"

 

Szymon Radzimierski książka "Etiopia"

Szymon Radzimierski książka "Etiopia"

 

Czasami wydaje mi się, że dzieci z natury są otwarte i chętne do poznawania świata, tylko my dorośli to w nich zabijamy, ciągłym dawkowaniem racjonalizmu i podsycaniem niepokoju. Blanka niejako „wyssała z mlekiem matki” zainteresowanie dalekimi podróżami, bo gdy była maleńka, czułam się tak znudzona codziennością, że maniakalnie wręcz oglądałam w telewizji wszystkich Cejrowskich, Makłowiczów i Wojciechowskie. A ona, razem ze mną. 😀 Teraz Blani ulubionymi bajkami są „Dalej Diego” i „Dora poznaje świat” – bajki o przygodach małych podróżników. Ogląda je jak zahipnotyzowana, a ja przyznam, że sama nieraz sporo się dowiem w trakcie tych jej seansów.

 

Szymon Radzimierski książka "Etiopia"

 

Dlatego właśnie, mój mąż zaproponował kiedyś w księgarni, że kupimy jej książkę o przygodach prawdziwego małego podróżnika. Popatrzyłam na okładkę, uśmiechnęłam się z pobłażaniem i odparłam „Eee, za mała jest”. Mama blogerka, odwlekła tylko w czasie sprawę, bo książka sama do nas trafiła. I okazała się niezłym pretekstem do dyskusji z moim dzieckiem, jakich bym się nie spodziewała. Mąż miał rację.

 

Szymon Radzimierski książka "Etiopia"

 

Szymon Radzimierski książka "Etiopia"

 

Szymon Radzimierski książka "Etiopia"

 

Nie doceniamy dziaciaczków. A one są tak fantastycznie bystre i mają tak rozwiniętą, intuicyjną inteligencję, że my dorośli po prostu musimy to podtrzymywać. Na samym początku zapoznawania się z książką małego Szymona Radzimirskiego „Etiopia” przeglądałyśmy zdjęcia i obrazki. Blania zobaczyła Etiopczyka z dzidą i mówi – „Mamo, ten pan to chyba rycerz”. 😀 Porozmawiałyśmy też sobie o tym, że ludzie w plemieniach żyją w takich domkach – szałasach, w których przy naszej pogodzie, byśmy pozamarzali. O tym, że panie nie noszą bluzek, ale mają naszyjniki, a panowie chodzą w spódnicach. To była bardzo inspirująca dyskusja.

 

Sama książka we fragmentach, nadaje się dla maluchów, szkolne dzieciaki zachwyci, ale wciągnie i dorosłego, chociaż na okładce jest wyraźnie napisane, że „wstęp do lat 18”. Napisana językiem dzisiejszej młodzieży, oznaczona hashtagami, urozmaicona komiksami i zabawnymi spostrzeżeniami z pewnością zainteresuje młodych aspirujących podróżników, czy po prostu zwykłych, ciekawskich nastolatków. Ja sama, kobieta przed 30-tką 😀 , czułam się, czytając ją, jakbym cofnęła się o kilkanaście lat, i słuchała opowieści fajnego, mądrego kumpla.

 

Szymon Radzimierski książka "Etiopia"

 

Szymon Radzimierski książka "Etiopia"

 

Szymon Radzimierski książka "Etiopia"

 

Szymon zapoznaje nas nie tylko z pięknymi krajobrazami, niezwykłymi ludami i ich dziwnymi, nieraz przerażającymi zwyczajami, ale także ze światem egzotycznych zwierząt, tak tajemniczych jak chociażby pytony. Książka jest momentami mroczna, momentami zabawna, ale w każdej chwili autentyczna i dostosowana pod gusta młodszych czytelników. Pewnych fragmentów, Blani oszczędziłam, żeby mi się nie budziła z koszmarami, ale myślę, że jak tak dalej pójdzie, sama do nich wróci, za kilka lat. Oby mnie tylko nie chciała zaciągać na poszukiwania dzikich zwierząt, bo umrę ze strachu! 😀

 

Szymon Radzimierski książka "Etiopia"

 

Szymon Radzimierski książka "Etiopia"

 

pasek-do-teksty

 

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, pewnie chętnie przeczytasz też:

Książeczki dla dzieci od 0 do 2 lat

Książki dla 3-latków, które rozwiążą niejeden problem wychowawczy

Bądź super czarodziejką – najlepsze książeczki z dźwiękami

 

Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz tutaj swój ślad, dasz się poznać. Możesz zostawić komentarz, super, jeśli polubisz bloga na Facebooku, czy udostępnisz post swoim znajomym. Każdy wyraz uznania jest dla mnie niezwykle istotny!

 

Bez-nazwy-2

 

 

 

 


O autorze -  • My często bywamy „zagranicą” bo mieszkamy tuż przy granicy i często nawet zwykly spacer kończy się już na Słowacji 😉

  • Krystyna

    Taka podróż, którą można odbyć nie wychodząc z domu jest dobrą alternatywą na jesienne/zimowe wieczory lub po prostu w taką niepogodę, aby urozmaicić dziecku i sobie czas. Ja tak robię ze swoją córeczką, która bierze swoje ulubione kocyki dla dzieci i kiedy się nimi przykryje, to przytula się do mnie i razem czytamy opowieść. Akurat tej ksiazki, o której piszesz nie znam, więc na pewno w przyszłości do niej zajrzę 😉 Pozdrawiam!

Wszystkie zdjęcia i treści na blogu są moją własnością. Nie wyrażam zgody na ich kopiowanie bez mojej wiedzy. Copyright © 2017 Chichotkitrzpiotki.pl