modna dziewczynka

Zachwyt

To miał być zwykły wpis z propozycją jesiennej stylówki dla małej modnisi. I z parką, którą kupiłam w lumpku, przeprowadziłam niewielki jej tuning, a wygląda teraz jak z Zary za miliony monet. :) Ale no, nie mogę. Jak patrzę na te foty, to tylko jedno jest w mojej głowie i sercu – zachwyt!

 

Jak je oglądam, to uwielbiam tę moją Blankę jeszcze bardziej. To jest cała kwintesencja mojego dziecka, którą rzadko kiedy udaje mi się uchwycić na zdjęciach. Te jej uśmiechy, które jak to nawet w przedszkolu mówią, zarażają optymizmem. Te jej pozy na „starą-malutką”. Uwielbiam! Zachwycam się. Jestem z niej dumna, jak nigdy wcześniej z niczego w życiu.

 

parka dla dziewczynki second hand

 

Cukrownia.

 

Podobno cukier, to biała śmierć i takie tam. Ale wiecie, co? Nie w tym przypadku. 😀 Tak w przenośni, cukier, to samo dobro. Ja widzę, że ona kwitnie przy tych zachwytach. Że promienieje. Ona się tego nawet domaga. Często figlarnie pyta, jak wychodzimy z domu – „Mamusiu, no cziemu tak na mnie patśisz?” i już widać, że czeka na jedyną poprawną odpowiedź. „Bo się Tobą zachwycam, jesteś najpiękniejsza.”. Albo pyta, gdy dam jej lizaka, czy jajo z niespodzianką po przedszkolu – „Ojej mamusiu, a cziemu to mi kupijaś?”, – „Bo Cię bardzo kocham i chciałam Ci zrobić przyjemność.”. Od razu „rośnie” o pół metra, co przy jej wzroście jest sporym osiągnięciem. 😀

 

parka dla dziewczynki second hand

 

Wychowywanie bez kar i pochwał… Serio?

 

Ale któryś już raz z kolei czytam gdzieś w internetach, czy gazetach, że to źle. Że teraz modne jest wychowywanie bez kar i bez pochwał. I o ile z tymi karami, to jestem w stanie zrozumieć, że można, przy dobrych wiatrach, tłumaczeniem ogarnąć sprawę itp., to z brakiem pochwał wydaje mi się to takie nierealne, dziwne, nieludzkie wręcz. Rozumiem ten argument, żeby nie uzależniać dziecka od cudzej opinii, żeby nie starało się dla innych, a dla siebie. Ale dla mnie, jak tak dalej pójdzie, zaczniemy działać jak roboty, nie jak ludzie. Chyba nie tędy droga w budowaniu u dziecka poczucia własnej wartości, by odbierać mu coś tak istotnego, jak zachwyt matki. Dla mnie to są takie podstawy szczęśliwego dzieciństwa.

 

Gdzieś tak jeszcze rozumiem, że wkurzać się na dziecko nie wolno, ale zachwycać i chwalić też nie? To może w ogóle najlepiej nie dawać po sobie poznać, że mamy jakiekolwiek emocje… Tylko czy wtedy te nasze dzieci, rzeczywiście będą takie szczęśliwe i pewne siebie…?

 

smerfna czapka dla dziewczynki

 

Nie wiem, nie znam się. Być może w przyszłości okaże się, że z takich nowoczesnych praktyk, wyrosną szczęśliwi, mądrzy ludzie. Nie mnie to oceniać. Jedno jest dla mnie pewne. Nie można czuć się dobrze ze sobą, jako z człowiekiem, ze sobą jako matką, żoną, czy córką, jak wszystko co robimy jest wyreżyserowane. I taką sztucznością, ja mojego dziecka, nie nauczyłabym czerpania radości z bliskich relacji, czy po prostu życiowego optymizmu.

 

Nie dałabym rady. Jak czuję, że to konieczne, to w ostateczności ją opierniczę. Ale nie robię też dymu, czy wielkich tragedii, nie czuję, że ponoszę klęskę wychowawczą, jak ona ma humory i jest nie do zniesienia. Obydwie jesteśmy ludźmi i mamy różne emocje. Jak czuję, że potrzeba, to ją przeproszę.  Jak nie, to się obrażę. A jak duma mnie rozpiera bo widzę, jaka jest fantastyczna, to nie będę układać sobie w głowie formułek – „I jak, dumna jesteś z siebie? Jesteś zadowolona, że ci się udało?”. Powiem to później, gdzieś w rozmowie, by wiedziała, że najważniejsze jest to uczucie, by sama z siebie była dumna.

 

blog moda dla dzieci

 

blog moda dziecięca

 

blog moda dla dzieci

 

Ale nie powstrzymam się przed tym, by jej wyznawać swój własny zachwyt. Bo od tego jestem matką, by móc sobie pozwolić na bycie chodzącą cukrownią. A jak trzeba to kubłem zimnej wody na głowę… To jest życie. Życie to nie scenariusz filmowy. Ja jestem, jak każda mama, najbliższym człowiekiem w życiu mojego dziecka. I mam nadzieję, że jeszcze przez parę ładnych lat, a może nawet na zawsze, będę miała tą wyjątkowość w pewnych kwestiach zarezerwowaną. W takich bliskich relacjach ciężko o udawanie. I dobrze, i tak ma być. Zarówno w kwestii cukrowni, jak i tego rzeczonego kubła zimnej wody.

 

Żeby nie było zbyt poważnie, to polecę teraz tekstem z pewnego mema. „Jak coś mnie wkurwia, to mówię, że mnie wkurwia, a nie, że złowrogo szumią wierzby, czy też, że duch mój na rozżarzone węgle dupą usiadł.”. ::D W nieco bardziej ocenzurowanej (staram się, ale nie zawsze wychodzi) wersji, ma to też zastosowanie do rodzicielstwa. Bo jak niby inaczej mamy uczyć dzieci pewności siebie i samoakceptacji, jak nie poprzez własną autentyczność…?

 

Modna dziewczynka – bawełniana parka za 20 zł

 

A tak wracając do tej parki. Taka bawełniana dla Blani, chodziła za mną już od wiosny. Ale ciągle były ważniejsze, potrzebniejsze wydatki. W końcu znalazłam, idealną. W second handzie za 19 zł. Do tego naszywki z hurtowni krawieckiej po 2,50 zł (i to detalicznie – opłaca się wyszukiwać takie miejsca) i jest lux torpeda. Jak Wam się podoba?

 

parka dla dziewczynki second hand

 

parka dla dziewczynki second hand

 

czapka beanie dla dziewczynki

 

czapka groszek dla dziewczynki

 

Blanka:

czapka – Śmichy Chichy

parka – second hand

spódnica tiulowa – Pepco

rajstopki – Cool Club Smyk

trampki – H&M

pasek-do-teksty

Jeśli spodobał się Wam ten wpis, pewnie chętnie przeczytacie też:

Cycki i chusty nie zrobią z nas dobrych matek

No nie przesadzajmy! Macierzyństwo to nie droga do wniebowstąpienia…

6 prostych trików, dzięki którym wychowasz małego optymistę

 

Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz tutaj swój ślad, dasz się poznać. Możesz zostawić komentarz, na większość staram się odpowiadać i zaglądać do każdego komentującego, jeśli też ma swoje miejsce w sieci. Super, jeśli polubisz bloga na Facebooku, czy udostępnisz post swoim znajomym. Każdy wyraz uznania jest dla mnie niezwykle istotny!

 

Po drodze zajrzyj też do naszego sklepu z ubrankami i dodatkami dla dzieci – WWW.SMICHYCHICHY.PL

 

BANER_BLOG

 

 

Bez-nazwy-2

 

 


O autorze -



Wszystkie zdjęcia i treści na blogu są moją własnością. Nie wyrażam zgody na ich kopiowanie bez mojej wiedzy. Copyright © 2017 Chichotkitrzpiotki.pl