wielkanocne atrakcje dla dzieci

6 sposobów, by Święta Wielkanocne były tak samo fajne jak Gwiazdka

Wielkanoc w umysłach większości dzieci jest traktowana trochę jak te „gorsze” Święta. My sami, dorośli, często podchodzimy do nich z mniejszym entuzjazmem. Nie ma powodu! Święta Wielkanocne mogą być magiczne!

 

W dzieciństwie nigdy nie lubiłam Wielkanocy. Brakowało mi tej magii, którą miało Boże Narodzenie. Nie było tej całej bajkowej otoczki. Brakowało Mikołaja, pięknej choinki, zapachu pysznych, domowych wypieków i wszystkich tych wspaniałości, które Gwiazdka ma, a Wielkanoc nie! Dopiero, jako dorosła kobieta, zaczęłam zauważać, jak fajne mogą być to Święta z dziecięcej perspektywy. No i staram się, żeby dla Blanki były tak samo przyjemne i wyczekiwane, jak te zimowe Święta. Jak sprawić, by Wielkanoc była dla dzieci fajnym czasem?

 

wielkanocne zabawy dla dzieci

 

pacynki Trudi

 

wielkanocne zabawy dla dzieci

 

1. Zając kica tu i tam

 

No nie oszukujmy się. Dzieci, to dzieci. Wiadomo, że w Gwiazdce jednym z najfajniejszych rzeczy są dla nich prezenty. Do tego to wyczekiwanie, listy do Mikołaja, ta niezwykłość oczekiwań, ta świadomość, że był w ich domu i podrzucił je pod choinką. To cudowne momenty i dla dzieci i dla całej rodziny, która może to obserwować. Dopiero, gdy poznałam mojego męża, a u niego w rodzinie do dzieci przychodził Zając Wielkanocny, zobaczyłam jak fajna to tradycja. Kiedyś nawet nie wiedziałam, że są części Polskich w których Zając grasuje. 😀 To nie muszą być duże prezenty. Mogą być same słodycze, albo jakieś niewielkie upominki. Ale oprócz tej materialnej zabawki, która tak czy siak cieszy, tradycja z przychodzeniem Zająca wiąże się z tą bajkowością, którą dzieciaki tak uwielbiają… Blanka do tej pory niewiele kumała. Ale w tym roku już niecierpliwie czeka na Zająca. Tylko, że on sobie kica, tu i tam, tak jak Mikołaj lata saniami i też obserwuje dzieci, czy są grzeczne, czy nie. Sasasa! Jakaś korzyść dla rodziców też musi być.

 

pacynki Trudi

 

pacynki Trudi

 

pacynki Trudi

 

pacynki Trudi

 

2. Pisanki, kurki i kwiatki w niczym nie są gorsze od choinki

 

No właśnie. Teraz temat ozdób. Choć w Boże Narodzenie we wszystkich domach stroi się choinkę, to w Wielkanoc już mało gdzie są takie tradycje wnętrzarskie. 😀 A czemu? Przecież wspólne malowanie pisanek, to meeega frajda. A stroiki z kurczaczkami, kolorowymi kwiatkami, czy zajączkami mogą tak cieszyć dziecięce oczka. Już nie mówiąc o wspólnym szykowaniu Święconki. O, to była chyba jedyna wielkanocna przyjemność z mojego dzieciństwa. W tym roku w design naszego koszyczka na pewno zaangażuję Blankę. Aż strach, co to będzie za „festyn”. 😀 Ale czego się nie robi dla dzieci.

3. …a lukrowany mazurek nie odstaje od pierników!

 

Wspólne pieczenie pierników przed Świętami, to już nasza tradycja. Robiliśmy to, gdy Blanusia miała 3 miesiące, rok i 3 miesiące i dwa lata i 3 miesiące. Przyznam się szczerze, że jakoś nie natchnęło mnie, by podobne kulinarne tradycje wprowadzić w okresie wielkanocnym. A to błąd! Przecież moglibyśmy tak „pięknie” oblukrować wielkanocnego mazurka. Zrobić kolorową babkę wielkanocną. W tym roku, chcę też upiec drożdżowe bułeczki w kształcie królików. Będą ekstra do włożenia do Święconki. Także nabędę te wszystkie piękne, kolorowe dodatki cukiernicze i w tym roku zaszalejemy.

 

wielkanocne zabawy z dziećmi

 

pacynki Trudi

 

wielkanocne zabawy rodzinne

 

wielkanocne przygotowania

 

4. Dla dzieci Święta mają być wesołe!

 

W dzieciństwie Święta Wielkanocne kojarzyły mi się bardzo smutno. Pod kątem religijnym, są one takie bardziej zadumane, poważne… A dziecku jest często ciężko znieść ten ciężar. Cała atmosfera Świąt Wielkanocnych mnie od nich odstraszała. A już, gdy zobaczyłam podczas obiadu wielkanocnego u jednej z babć, w domu której zawsze musiał grać telewizor w „międzyczasie”, jak gdzieś chyba w Japonii wierni dobrowolnie się krzyżowali, to już w ogóle jakoś wyparłam z głowy całe te Święta i na dłuuugo Wielkanoc była dla mnie trochę takim przykrym, corocznym obowiązkiem. Ciężko było kilkulatce znieść te wizje bólu, cudzej krzywdy. Wielkanoc to przecież Święto religijne. To nie tylko dwa dni Świąt, ale dla wielu też wcześniejsze rekolekcje, Drogi Krzyżowe. To ciężka tematyka dla dzieci, która u mnie wzbudzała wyrzuty sumienia. Jak to dla mnie Pan Jezus dał się ukrzyżować? To przeze mnie? Dbajmy o to by odpowiednio tłumaczyć to wszystko dzieciom i w miarę możliwości dozować drastyczne wrażenia. Na zadumę i przemyślenia, maluchy jeszcze mają czas!

 

pomysł na prezent na Zająca

 

pomysł na prezent na Zająca

 

wielkanocne zabawy z dziećmi

 

5. Kwiatki są ładniejsze od śniegu!

 

Śnieg kojarzy się z Gwiazdką nierozłącznie. Choć tak naprawdę nie pamiętam, kiedy ostatnio padał właśnie w Święta. Za to kwiecistą, zieloną Wielkanoc mamy prawie że co roku. To też jest taki fajny dodatek. Kto by nie chciał lepić bałwana w Wigilię? No a w Wielkanoc można z powodzeniem pójść zbierać kwiatki, bazie… Ruszmy się z domu! To też może być fajny element Świąt.

 

wielkanocne zabawy z dziećmi

 

wielkanocne tradycje dla dzieci

 

wielkanocne tradycje dla dzieci

 

6. Atmosferę się tworzy, a dziecięcą wyobraźnię podsyca

 

To my, dorośli, rozkręcamy w dzieciach tą całą ekscytację Świętami Bożego Narodzenia. Snujemy opowiastki o Mikołaju, pokazujemy bajki o tych Świętach, czytamy książeczki. Przecież to samo możemy robić w czasie tych wiosennych Świąt. Książeczek o zajączkach, kurkach i baranku jest cała masa. Znalazłam też kilka fajnych bajek w tej tematyce. Możecie się też razem bawić w wielkanocne zabawy. Tak jak my, chociażby tymi pacynkami ze zdjęć (pacynka królik z dzieckiem, pacynka kura, pacynka królik). Więcej zabawek Trudi TUTAJ. Poza tym sam Śmigus Dyngus, to przecież zwyczaj, który przypadnie do gustu każdemu maluchowi. Woda wyschnie, albo się ją zetrze z podłóg, a miłe wspomnienia są na wagę złota.

 

pomysł na prezent na Zająca

 

 

 

pasek-do-teksty

 

Bez-nazwy-2

 

 

 O autorze -  • naszebabelkowo.blogspot.com

    U nas generalnie atmosfera świąteczna trochę podupadła w ostatnich latach – zarówno z Boże Narodzenie, jak i na Wielkanoc. Dawniej cała rodzina zbierała się wspólnie przy jednym stole, przyjeżdżali nawet jej członkowie z najdalszych zakątków Polski – a teraz wszyscy świętują raczej indywidualnie i klimat już nie ten.

    • No wiadomo, im więcej osób tym weselej i bardziej świątecznie. Nam się odkąd jest Blanka zdarzają takie świąteczne dni, że jesteśmy tylko w trójkę i też jest miło. Inaczej, ale nadal fajnie.

  • Ja mam jakiegoś pecha do Wielkanocy i od wielu lat zawsze w tym czasie dzieje się w moim życiu coś trudnego, więc mam jakiś uraz do tego święta :/

    • No to nie dziwię się. Może coś jednak jest w tym święcie, że tak się przytrafia. Oby w tym roku, Ci się odmieniło! :*

  • Na Wielkanoc zajączek z prezentami dla dzieci u nas co roku obowiązkowo! Ale fakt- sama wolę Boże Narodzenie, trudno będzie mi przestawić myslenie.

Wszystkie zdjęcia i treści na blogu są moją własnością. Nie wyrażam zgody na ich kopiowanie bez mojej wiedzy. Copyright © 2017 Chichotkitrzpiotki.pl